Nu hyr Volvo in
ännu fler konsulter
Nu kommer jobben tillbaka i fordonsindustrin. Men anställningarna sker inte på Volvo, utan i bemanningsföretag. På dubbla rekryteringsträffar på Forum i dag ska Manpower berätta om ett stort antal konsultjobb i Köping.
Relaterat
Västra Mälardalsregionen är svårt drabbat av arbetslöshet. Varje signal om att konjunkturen vänder uppåt skapar förväntningar hos de totalt 4 487 inskrivna vid arbetsförmedlingen i regionen. I Köping är 852 helt arbetslösa. Det är 10,8 procent, alltså mer än riksgenomsnittet. Den stora arbetslösheten och rubriker om att Volvo på nytt behöver folk har skapat många rykten.
Det går mycket bättre för Volvo Powertrain och Getrag All Wheel Drive än på länge. Det betyder att fler jobbar på dessa företag än under det svarta året 2009. Men det är inte Volvo och Getrag som anställer. Företagen hyr konsulter från bemanningsföretag – främst Manpower.
Läs mer i onsdagens Bärgslagsbladet/Arboga Tidning
































