Medeltid, vikingar
och konst i Kulinge
Stort bildspel
På gården i Kulinge tillverkar Troll Smas allt från rustningar till skinnvästar. Allt är gjort för hand. Det började med att han tillverkade små lädergrejer till sig själv, sedan började han arbeta med järn. Nu skapar han det mesta i sina verkstäder.
Relaterat
I skogen utanför Kolsva bor Troll Smas i en miljö som påminner mer om vikingatiden än något annat. Röda stugor med tjocka bjälkar i det låga taket, varvat med egentillverkade vikingatida möbler. Överallt är det fullt med svärd och rustingar. En mäktig vikingastol, och bredvid den en stor öppen spis. Det känns som taget ur det forntida långhuset.
Det är inte av en slump som Trolls liv präglas av hur vi levde för tusen år sedan. Det har gått, precis som mycket annat, i arv, från far till son.
Bärgslagsbladet/Arboga Tidnings fotograf Simon Björk var på plats och tog bilder.









































