Polisen fick gripa in
vid flyktingförläggningen
Det krävdes ett polisingripande för att ett hundratal boende på flyktingförläggningen vid Nalles skulle få äta pizzor i fredags kväll.
Relaterat
Ett tiotal personer på förläggningen blockerade nämligen ingången till utspisningslokalen som en protest mot den mat som portionerats ut i slutet av förra veckan.
– Då hade vi serverat köttbullar med stuvade makaroner i torsdags och pannbiff med brunsås till fredagslunch, säger Tomas Hillberg som är ansvarig för driften vid flyktingsförläggningen.
Missnöjesyttringar uppstod från mindre grupper av de boende på förläggningen, och enligt Tomas Hillberg underkändes maträtterna av dessa personer.
– Men det är ju garanterat bra mat, som vi köper från golfrestaurangen här i Arboga.
Han kan förstå att det blir lite ”enformigt” ibland, så för att få lite variation hade Hillberg i fredags ordnat med pizzor som bakades inne i Arboga och som levererades ut till förläggningen.
Då hade entrén till matlokalen blockerats av soffor, samtidigt som en grupp personer inte tillät andra komma fram för att hämta sin pizza. Det krävdes ett polisbesök för att ”blockaden” skulle avslutas.
Polispatrullen förklarade att de protesterande ska vända sig till Migrationsverket med sina klagomål, men att de inte fick stoppa övriga flyktingar från att få hämta sin pizzamåltid.
Tomas Hillberg upplever det som att det är en mindre grupp som agerat i den här matprotesten.


































Senaste kommentarerna:
Skrivet 21 nov 2011 19:29 Robban (Ej registrerad)
Man tar sig för pannan. Mer törs jag inte säga. Då blir jag nog stämplad som Sverigedemokrat och blir inte bjuden på tillställningar.
Skrivet 21 nov 2011 19:31 sandbuzz (Ej registrerad)
Vill dom inte bli berikade med svensk mat?
Skrivet 21 nov 2011 19:41 Greywood (Ej registrerad)
Det känns som ett ganska enkelt beslut att avvisa dessa s.k flyktingar. Hela situation är symptomatisk för vår havererade flyktingpolitik. Reinfeldt, ännu ett "spännande möte mellan människor" i loggboken.
Skrivet 21 nov 2011 20:12 Tjosan (Ej registrerad)
Tänk om bara en enda....EN ENDA!....journalist hade gjort en liten jämförelse med våra äldre på vårdhemmen. Ni vet - vägda blöjor, inte komma ut under veckan, viktminskning etc, etc. Men se det vågar de inte, de fega, ryggradslösa ordvrängarna. När ska det vara nog!!! Hur länge ska den här sabla leken fortgå? Finns det ingen som är vid sina sinnens fulla bruk någonstans i det här j-a landet?
Skrivet 21 nov 2011 20:28 Vasco (Ej registrerad)
Sverige är djupt insjuknat och behöver hjälp.
Skrivet 21 nov 2011 20:29 Bosse (Ej registrerad)
Detta måste vara ett skämt! Skojar ni med oss?
Skrivet 21 nov 2011 20:30 Korpur (Ej registrerad)
Tänk på vad ni röstar på 2014 kära medborgare...
Skrivet 21 nov 2011 20:36 Aron (Ej registrerad)
Är inte detta att vara liiiite otacksam va?
Skrivet 21 nov 2011 20:48 Alexander (Ej registrerad)
Helt fantastiskt att dessa ´"flyktingar" klagar på restaurangmat....
Skrivet 21 nov 2011 20:57 Janne (Ej registrerad)
Helt verklighetsfrämmande , Ska det vara så här verkligen ...Det måste väl ändå vara något mer än den goda maten som upprör dem . Har dom verkligen inte större problem att bråka om , än Makaroner och Köttbullar ?
Skrivet 21 nov 2011 21:15 Lennart (Ej registrerad)
Det som förvånar allra mest är att ingen - under en tidsrymd av 11 timmar - reagerar/kommenterar på den här typen av information? Är svenskar verkligen så flata?
Skrivet 21 nov 2011 22:38 Adam (Ej registrerad)
Kan någon förklara varför man gör så här när man fått skydd i ett vänligt sinnat land? Borde man inte vara tacksam?
Skrivet 21 nov 2011 22:56 argdansk (Ej registrerad)
Det har redan skickats in ett stort antal kommentarer - ingen har publicerats??
Totalcensur enligt instruktion från regimens högförrädare??
*Jag är helt medveten om att denna kommentar inte heller kommer att publiceras, men det gör inget - denna tidning är numera infört i svarta listan över svensk media som skall ha publicerings- och presstöd annullerat - och förhoppningsvis i förlängningen även yrkesförbud.
Skrivet 21 nov 2011 23:05 Indignerad (Ej registrerad)
Pinsamt av dessa människor.
Skrivet 22 nov 2011 00:09 Nils A (Ej registrerad)
Otack är ju världens lön....denna demonstration måste svida i den Svenska själen på Migverket ävenså hos alla PK människor som vill vara Bäst I EU!
Skrivet 22 nov 2011 00:17 Matvägranuuschförsvenskmat (Ej registrerad)
Gratis duger inte. Jag tycker de gott kan få pengar för att stå ut med den hemska svenska maten. Ett solklart fall för DO.
Skrivet 22 nov 2011 01:10 Anden (Ej registrerad)
Flyktingar som protesterar mot att bli serverade mat för att dom vill ha annan mat? Är detta ett skämt? Flyktingar flyr väl hit för att de har odrägliga levnadsförhållanden i sina hemländer? Det trodde i alla fall jag men så verkar det alltså inte vara.
Skrivet 22 nov 2011 01:38 Perra (Ej registrerad)
Hej räds inte publicitet
Skrivet 22 nov 2011 05:01 Jörgen L (Ej registrerad)
Det är dåligt att man inte är mer hörsamma mot de boendes behov och önskemål, och är lyhörda för att fånga upp sådana här frågor och åtgärda dom, utan att de ska behöva uttrycka sina synpunkter på det här sättet.
Ge våra nyanlända en chans att vila upp sig efter den svåra resan hit, och låt dom slippa att behöva bli upprörda över sådana här brister i framtiden.
Skrivet 22 nov 2011 07:03 Alli (Ej registrerad)
Vilka idioter skulle komma på att servera stuvade makaroner till flyktingar??? Dessa vill framkalla bråk. De äter inte pasta i vanliga fall och sen stuvade helt vansinne. Ris, bulgur, coscos, potatis servera detta varje dag = inga problem uppstår. eller så kanske golfrestaurange får anställa en utländsk kock.
Skrivet 22 nov 2011 07:27 Kalle (Ej registrerad)
Undrar fortfarande politiker varför SD blir större?
Skrivet 22 nov 2011 07:47 Ludvika (Ej registrerad)
Känns trevligt att läsa denna artikel när man har i åtanke att stora delar av denna folksamling förmodas komma från ställen med misär och elände. Då kan man helt sonika vägra gratis mat som vanliga "svenssons" får betala för tillagad på restaurang. Grattis Arbogabor
Skrivet 22 nov 2011 09:24 x (Ej registrerad)
Alla klagomål på maten från flyktingarna skulle genast upphöra om dessa flyktingar istället för att få maten lagad av golfrestaurangen, fick äta den goda, näringsriktiga och omväxlande mat som serveras på komunens äldreboende!
Skrivet 22 nov 2011 12:20 Bergatorparen (Ej registrerad)
Det är ALLTID en mindre grupp som ställer till det. Majoriteten får ta skiten som denna grupp av bråkstaker och demagoger ställer till med.
Skrivet 22 nov 2011 12:30 Hanna (Ej registrerad)
Det känns som att det finns saker i den här historien som inte kommer fram. Varför skulle de protestera mot helt vanlig mat? Är det så att de har serverats samma mat i veckor? Är maten kall? Finns det inte specialmat för personer som behöver det (av allergiska, religiösa, etiska eller andra skäl)? Något är det ju uppenbarligen.
Var är hela informationen?
Skrivet 22 nov 2011 19:21 Emma - Svensk ut i fingertopparna, men inte utan hjärna och empati (Ej registrerad)
1. Jag blir så fruktansvärt ledsen och bestört när jag läser kommentarerna till artikeln.
Att det finns så många människor som saknar empati och förståelse för andra människor är otroligt skrämmande. Att de dessutom finns i ett mångkulturellt, utvecklat och välbärgat land som Sverige gör det hela ännu värre.
Ett skrap på ytan, utan någon vidare information om läget. Hur har man ens mage att negativt kommentera utan att ha några som helst bakomliggande orsaker till saker och ting??
Vad vet ni om dessa människor? Hur ser en vanlig dag ut för människorna på nalles?
Hur ser deras bakgrund ut? Av villken orsak kom dom till Sverige? Vad har dom varit med om? Vad gjorde dom innan dom kom hit? Var finns deras familj? Hur länge behöver dom vänta innan de får veta hur resten av deras liv ser ut? Hur många av dom väntar på att få besked om de ens har något fortsatt liv? Det finns så många frågor innan man vet.
Skrivet 22 nov 2011 19:22 Emma - Svensk ut i fingertopparna, men inte utan hjärna och empati (Ej registrerad)
2. Jag har inte heller svaret på frågorna, men innan jag har all information låter jag bli att uttrycka mig på ett så patetiskt sätt som många av er gör här. För till vilken nytta? Resultatet blir bara att ni erkänner eran egen dumhet. Och det blir bara pinsamt.
Jag tror inte att det är variationen av mat som är bakomliggande orsak till att vissa är missnöjda över läget på nalles. Jag tror att det finns fler, värre och allvarligare saker som gnager i människornas huvud. Sådant man, i deras situationer, inte kan mästra över, påverka eller göra någonting åt. Då kan istället konflikter, intriger eller annat uppstå runt sådant man kan tycka är skitsaker, men som är det enda man kan råda över för stunden. Det ligger i människans kultur.
Men det är det ingen av er korkade, bortskämda svennar som skriver nedsättande elaka kommentarer som någonsin kommer att kunna förstå eller föreställa sig.
Jag menar varenda ord. Skärp er. Jag skäms för att vara svensk.
Skrivet 22 nov 2011 21:08 Gunvor (Ej registrerad)
Jag tycker att man minsann kan unna dessa stackars människor att själva välja sin mat, ge dem en meny tex så slipper man dessa tråkiga situationer. Dessa människor kommer från krig och misär, det är klart man måste ha överseende med det! Alla har inte haft turen att vara uppväxta i ett välfärdsland! Skärpning! Skrämmande med alla dessa rasistkommentarer. Är det ingen som tar bort sånt skräp från kommentarsfältet?!
Skrivet 23 nov 2011 19:22 Alexander (Ej registrerad)
Emma
Du har väl inte en aning om vilken situation de som skriver kommentarer befinner sig i? Har du tänkt på att de kanske har anhöriga som får dålig mat på ett äldreboende? Då finns ju möjligheten att man irriterar sig på flyktingar som har problem med att restaurangmaten som är gratis inte passar....
Skrivet 23 nov 2011 23:07 Agobra (Ej registrerad)
Som en föregående kommentator skriver "Jag skäms över att vara svensk".
Just de man skäms över unfallenheten och den naiviteten bland
myndigheter och vissa kommentatorer.
Sedan skäms man som svensk och blir rädd när man ser kommentarer som
" Är det ingen som tar bort sånt skräp från kommentarsfältet".Censur
vill vi ha (kvar) det?
När sedan argumenten tryter tas rasistkortet fram, vissa människor tycker ju inte om olika det får man leva med, argumentera och övertyga i stället för att rapa plattityder. (ni kanske kan omvända någon)