Inbrott i bilar
och källarförråd
Flera inbrott i källarförråd har anmälts till polisen den senaste tiden, liksom stölder ur parkerade bilar.
Relaterat
Bland annat har två förråd i samma flerfamiljshus på Östanåsgatan haft påhälsning. Ur det ena förrådet försvann två datorer, en dvd-spelare och högtalare. Den andre förrådsinnehavaren blev av med kläder och leksaker.
Vid ett förrådsinbrott på Furuvägen blev tjuvarnas byte grejer för hela 12 000 kronor. Bland det stulna där fanns väskor, kostymer och dräkter.
På Nibblesbackevägen, slutligen, fick ytterligare ett källarförråd påhälsning. Där försvann vinterdäck, verktyg och mattor.
Nibblesbackevägen var även platsen för ett bilinbrott. En byggfirmas tjänstebil, parkerad i ett garage, fick en ruta krossad. Tjuvarna lade beslag på ett antal maskiner som skruvdragare och olika sågar. Värdet var sammanlagt nästan 7 000 kronor.
Krossad ruta drabbade även en bilägare som parkerat sin VW Golf vid Rasta Inn i Munktorp under en timme. När han kom tillbaka hade en GPS-mottagare och ett antal cd-skivor stulits.







































