AF tog självförtroendet
Läste att Arbetsförmedlingen skall stödja den arbetslöse. Den första förmedlare jag hade var bra man kunde prata och förmedlaren lyssnade så jag fick ett positivt intryck av AF.
Sedan fick jag en ny. Gick till AF, blev uppropad och redan vid första blicken kändes det inte rätt. Efter mötet måste jag ha sett rolig ut när jag gick därifrån, mitt huvud stack knappast upp över mina kängor.
Jag blev sågad i allt, min utbildning, min familjesituation, mitt sätt att uttrycka mig, ja i allt så fort jag sade något.
Jag gick inte från mitt jobb frivilligt, jag bär inte ansvaret för finanskrisen, sitter inte och dricker cocktails under något solparasoll som man fick intrycket av att min arbetsförmedlare trodde.
Fick frågan var mitt självförtroende låg på en skala 1-10. Det låg på ungefär 5 tyckte jag själv just då, det varierar beroende på vad som har hänt när man letar möjligheter till arbete eller praktik.
När jag gick från AF var mitt självförtroende som bortblåst. Kändes som man kunde hoppa i ån.
En som är helt under isen
efter möte med AF, Köping